حفظ سلامت کودک توسط نگهدار کودک جوان و تازه کار:

نگهداری از کودک یک کار بزرگ با تعداد زیادی از مسئولیت های اولیه و در عین حال یک منبع درآمد خوب برای خانم ها و آقایان می باشد.

برخی نگهداران کودک که هنوز به اصول اولیه ی نگهداری از کودک آشنا نیستند و نمی دانند در شرایط ضروری بهترین عملکرد نگهدارجوان چه می باشد در این ثسمت برایشان نکاتی را آماده کرده ایم که  بخوبی مراقب سلامتی کودک باشند و در صورت بروز صدمه و یا آسیب به کودک بهترین کار را انجام دهند. این که چگونه نگهدار کودک خوبی باشیم؟ با مسئولیت پذیری نگهدار جوان ارتباط مستقیم دارد.

مسئولیت نگهدار کودک :

کسانی که به شغل نگهداری از کودک مشغول هستند در رابطه با هرچیزی که به نگهداری کودک مربوط می شود مسئول می باشند. نگهدار کودک جوان نه تنها مسئول خوشحال کودک است بلکه باید تمام نیازهای او را برطرف کرده و مواظب حفظ سلامت و ایمنی کودک باشد.

همیشه آماده باشید:

یک نگهدارکودک حرفه ای و جدی همیشه آمادگی لازم را در شرایط بحرانی دارد. نگهدار کودک باید بطور کامل ایمنی را برای کودک فراهم نماید و چهار چشمی مواظب کودک باشد. علاوه بر این موظف است که لیست تماس های اضطراری مثل اورژانس،آتش نشانی و نزدیک ترین پزشک را داشته باشد. نگهدارانی که قبلا دوره های کمک های اولیه دیده باشند می تواند بخوبی به کودک در شرایط حساس کمک رسانی کنند.

شماره های اضطراری:

والدین باید لیست شمارهای ضروری را برروی در یخچال و یا محلی که براحتی جلوی دید باشد قرار دهند. اگر این کار را انجام ندادند از آن ها بخواهید تا در اسرع وقت آن لیست را تهیه کنند. شماره های مورد نیاز به شرح زیر می باشد.

 • شماره ی محلی اورژانس منطقه ای که در حال نگهداری از کودک هستید.
 • شماره ی محلی آتش نشانی منطقه ای که در حال نگهداری از کودک هستید.
 • شماره ی پلیس منطقه ای که در حال نگهداری از کودک هستید.
 • شماره ی مرکز بهداشت منطقه
 • شماره تلفن چند همسایه ی مورد اعتماد
 • شماره تلفن بستگانی که در محل نگهداری از کودک زندگی می کنند.
 • شماره تلفن پزشک کودک

در شرایط ضروری سریع ترین پاسخگو اورژانس می باشد.

درخواست اطلاعات پزشکی از والدین کودک:

از والدین بخواهید بطور کامل وضعیت جسمی کودک را شرح دهد. نگهدار کودک برای پی بردن به سلامت جسمی کودک و محیا کردن شرایط برای نگهداری از کودک می تواند سوالات زیر را از والدین بپرسد:

آیا کودک دارو مصرف میکند؟ اگر مصرف می کند چه میزان و در چه ساعاتی؟ آیا دارو عوارش جانبی خاصی را به دنبال دارد؟

آیا کودک آلرژی دارد؟ به چه چیزهایی؟ شما چه اموری را برای مراقبت های ویژه از کودک باید انجام دهید؟

در صورت شنیدن وضعیت جسمی کودک اگر موضوع ناراحت کننده ای برای شما به عنوان یک نگهدار کودک وجود دارد بهتر است بهتر از پذیرش مسئولیت نگهداری از کودک بخوبی فکر کنید. زیرا شاید نگهداران دیگری باشند که بتوانند بهتر به کودک کمک کنند.

 

نگهدار کودک

مراقبت از کودک در برابر آتش سوزی و سوختن:

نگهداران کودک موظفند کار با کپسول آتش نشانی را فرا گیرند. همانگونه که گفته شد شماره ی آتش نشانی باید در دسترس نگهدار کودک باشد. اما ممکن است قبل ازرسیدن ماشین آتش نشانی کودک و نگهدار دچار سوختگی شوند. به همین دلیل بهتر است نگهدار کودک بتواند بخوبی از کپسول آتش نشانی استفاده کند.

اطمینان حاصل کنید که هشدار دهنده دود در خانه تست شده است.

نگهدار کودک چگونه می تواند اعتماد خانواده را جلب کند؟

اگر این تجربه ی اول شما در نگهداری از کودک است به خانواده ی کودک اجاده بدهید که شما را بشناسند. شما با در اختیار قرار دادن آدرس منزل و شماره تلفن خانه به خانواده ی کودک این اطمینان را به آن ها می دهد که شما نگهدار کودک با اعتماد بنفسی هستید و به مهارت خود در زمینه ی نگهداری از کودک آگاهی کاملی دارید.

بهتر است برای حفظ امنیت کودک بعد از ترک پدرو مادر درها و پنجره های را قفل کنید و در را برای افرادی که از قبل هماهنگی نشده باز نکنید. بهتر این است که تلفن منزل را بر روی پیغام بگذارید و فقط پاسخ افرادی که اجازه دارید را بدهید.

به سن کودک توجه کنید:

نگهدار نوزاد کاملا با نگهداری از کودکان بالای دوسال متفاوت است. اگر شما تابحال تجربه ی نگهداری از نوزادان را نداشته اید و یا با نگهداری از نوزادان راحت نیستید بهتر است برای کار بعدی صبر کنید. همچنین برخی والدین از شما می خواهند از چندین کودک به طور همزمان نگهداری کنید که آن نیز به قابلیت های شما بستگی دارد. پس قبل از استخدام شدن بخوبی فکر کنید.

نگهدار کودک جوان باید تمام توجهش به کودک باشد:

 • مهم نیست چه مدت از کودک نگهداری میکنید:مدت کوتاه و یا 24 ساعته. در تمام این مدت وظیفه ی شما نگهداری از کودک می باشد. پس تمام حواستان را به کودک بدهید نه هیچ کار دیگری. وقتی کودک بیدار است هرگز او را ترک نکنید بچه ها که تنها می شوند خیلی سریع برای خود دردسر درست می کنند. پس با تمرکز کافی بر روی کودک کمتر به شماره های اضطراری نیاز پیدا خواهید کرد.
 • یک قانون مهم در حمام کردن کودک این است که حتی یک دقیقه هم کودک را در وان حمام تنها رها نکنید. بچه ی کوچک حتی می تواند در آبی به عمق یک اینچ غرق شود.
 • بطور کلی کودکان را فقط در خواب فقط می شود تنها گذاشت. برخی از نگهداران کودک کودک را جلوی تلوزیون تنها رها می کنند و خود به اتاق دیگری می رود. توصیه ی ما به شما این است که کودکان را هیچ کجا تنها نگذارید.
 • نکته ی دیگر این است که اگر در هنگام نگهداری از کودک از دوستانتان بخواهید که به دیدار شما بیایند ممکن است که خانواده ی کودک فکر کنند شما بخوبی بر روی کودک و وظایف خود تمرکز ندارید پس بهتر است دوستان خود را به منزل کودک دعوت نکنید.
 • حتی اگر کودک خواب است او را بطور کامل رها نکنید. بهتر است هر نیم ساعت یک بار به ودک سر بزنید.

داشتن آرامش در کار شرط هر کار است. موفق بودن در نگهداری از کودک سبب می شود که شما با آرامش به کار خود ادامه دهید و رضایت کافی را از کار داشته باشید.همجنین والدین کودک نیز از استخدام نگهدارکودک راضی باشند.برای نگهدار کودک خوب بودن مسئولیت پذیر باشید و به کارتان اهمیت دهید.

 

نگهدار کودک

مركز نگهداري و مراقبت از کودک، سالمند، بیمار در منزل مه چهرگان با بکارگیری نیروهای مجرب و متخصص آماده ی خدمت رسانی 24 ساعته به شما و عزیزان شما می باشد.

مطالب مرتبط:
آموزش نگهداری از کودک
نگهداری از کودک فلج مغزی
آموزش نگهداری از کودک فلج مغزی
کودکان چه نگهداری را دوست دارند
آنچه نگهدار کودک باید بداند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *