همه ما روزی سالمند خواهیم شد و برای برطرف کردن مشکلات خودمان نیاز به کمک اطرافیان خواهیم داشت. بنابراین پرستار سالمند شبانه روزی گاهی اوقات تبدیل به یک نیاز ضروری برای خانواده‌ها می‌شود. والدین و نزدیکان شما هم طبیعتاً در چنین شرایطی قرار خواهند گرفت و ممکن است شما زمان و شرایط کافی برای رسیدگی تمام وقت به آنها را نداشته باشید.

بسیاری از ما شاغل هستیم و عملاً نمی‌توانیم در ساعاتی از روز آنگونه که باید سالمندان را یاری رسانیم. در چنین شرایطی بهترین کار این است که به سراغ پرستار شبانه روزی برویم. پرستار شبانه روزی در کنار اینکه به صورت تمام وقت مراقب سالمندان و بیماران است، اطلاعات کافی برای نحوه برخورد با آنها را هم دارد.
او می‌تواند تمامی نیازهای بهداشتی، جسمی، روحی و روانی سالمندان را برطرف سازد و مانند یکی از عزیزان خود با آنها برخورد کند. البته اهمیت استفاده از پرستار شبانه روزی فقط در همین چند مورد خلاصه نمی‌شود. در ادامه سعی می‌کنیم به طور مفصل به این موضوع بپردازیم و از زوایای مختلف در مورد استخدام این گونه پرستاران صحبت کنیم.

پرستا تمام وقت
پرستا تمام وقت
مراقبت 24 ساعته سالمند
مراقبت 24 ساعته سالمند

وظایف پرستار سالمند شبانه روزی 

پرستار سالمند شبانه روزی وظایف گوناگونی بر عهده دارد که آنها را با هم بررسی خواهیم کرد. مهم‌ترین وظایف پرستار 24 ساعته سالمند عبارتند از:

 • اولین و معمولی‌ترین وظیفه یک پرستار شبانه روزی مراقبت و نگهداری از سالمند است.طبیعتاً او باید بر اساس شرح وظایفی که برایش مشخص می‌شود به صورت ۲۴ ساعته از سالمند شما مراقبت کند.
 • وظیفه دوم چنین پرستارانی کمک به رعایت بهداشت و نظافت شخصی سالمندان است. طبیعتاً سالمندان نمی‌توانند بسیاری از کارهای بهداشتی و نظافتی را خودشان انجام دهند و پرستار باید آنها را در این زمینه یاری رساند.
 • تغذیه سالمندان در شبانه روز اهمیت بسیار زیادی دارد.پرستار باید مطابق یک برنامه مخصوص نیاز غذایی آنها را به طور دقیق برآورده سازد. او باید غذای سالمندان را در زمان مناسب به آنها بدهد تا دچار مشکل و بیماری نشوند.
 • پرستار باید برای سالمند با توجه به نیاز و درخواست او برنامه پیاده‌روی و گردش در محیط عمومی را هم فراهم کند. حضور سالمندان در محیط عمومی جامعه به حفظ روحیه آنها کمک می‌کند و آنها را از یک آدم منزوی تبدیل به موجودی شاداب می‌نماید.
 • اگر سالمندان بیماری خاصی داشته باشند، پرستار باید داروهای آنها را مطابق برنامه‌ای که پزشک تجویز می‌کند در اختیارشان قرار دهد. برخی پرستاران حتی وظیفه همراهی سالمند تا مطب پزشک برای ویزیت را هم بر عهده می‌گیرند.
 • طبیعتاً سالمندان در اوقات فراغت خودشان به کارهایی علاقه دارند که برخی از آنها را پرستار باید برایشان انجام دهد.مثلاً ممکن است آنها علاقه به خواندن کتاب یا روزنامه داشته باشند که پرستار باید این کار را برای آنها به بهترین شکل انجام دهد.
 • در کنار تمامی این وظایف شاید مهمترین وظیفه یک پرستار شبانه روزی، صحبت با سالمند و روحیه دادن به او باشد. روحیه دادن به سالمندان آنها رابه زندگی امیدوار می‌کند. هرچه سالمندان به زندگی امیدوارتر باشند، نشاط بیشتری دارند و خانواده آنها هم از این موضوع رضایت بیشتری خواهند داشت.
پرستار سالمند 24 ساعته
پرستار سالمند 24 ساعته

مهارت‌های پرستار تمام وقت

پرستار سالمند شبانه روزی برای اینکه وظایف خود را به خوبی انجام دهد باید مهارت‌های مختلفی داشته باشد. مهمترین مهارت‌های مورد نیاز او عبارتند از:

بهبود توانایی جسمانی:

وقتی نسبت به استخدام پرستار شبانه روزی اقدام می‌کنید باید توانایی جسمی او را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید. طبیعتاً کسی که قرار است به صورت شبانه روزی از سالمند شما مراقبت کند باید توانایی و استقامت خوبی داشته باشد. در واقع او قرار است در کنار زندگی خود، زندگی شخص دیگری را هم کنترل کند و باید توان کافی داشته باشد.

حفظ ایمنی:

یکی از مهارت‌هایی که پرستار شبانه روزی باید از آن برخودار باشد، آشنایی با نکات ایمنی و رعایت آن‌ها است. پرستار باید در هنگام مراقبت از بیمار تمام نکات ایمنی را در ساختمان رعایت کند و خطری ایجاد نکند.

برنامه ریزی:

پرستار می‌تواند شرایط سالمند شما را از لحاظ جسمی و روحی بهبود بخشد که برنامه ریزی خوبی برای این کار داشته باشد. اگر او به خوبی برنامه ریزی نکند و از طرفی صبر کافی در برخورد با سالمند، مخصوصاً سالمندان بیمار نداشته باشد نمی‌تواند وضعیت آن‌ها را کنترل کرده یا بهبود بخشد. طبیعتاً او باید آمادگی برخوردهای تند از طرف سالمند را هم داشته باشد.

تقویت ارتباط:

توانایی ارتباط‌گیری پرستار شبانه روزی فقط معطوف به سالمند نمی‌شود. او باید با تمامی اطرافیان سالمند ارتباط قوی و مناسب برقرار کند. او قرار است در کنار آن‌ها زندگی کرده و قطعاً با ارتباط ضعیف نمی‌تواند شرایط مناسبی را در کنار آن‌ها داشته باشد. از طرفی ارتباط قوی کمک می‌کند تا او مشکلات سالمند را سریعتر به نزدیکان او منتقل کند و مشکلات را راحت‌تر برطرف سازد.

پرستار سالمند تمام وقت
پرستار سالمند تمام وقت

مزایای پرستار سالمند شبانه روزی 

استفاده از پرستار سالمند شبانه روزی قطعاً مزایای زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. مهمترین مزایای این کار عبارتند از:

 1. یکی از مزایای استخدام پرستار سالمند شبانه روزی انجام امور روزانه سالمند مثل استحمام، نظافت، پخت غذا و... توسط او است. البته این کار برای شما مزایای دیگری مثل ترتیب دادن ملاقات با پزشک توسط پرستار برای سالمند را هم به همراه دارد.
 2. مزیت دومی که استفاده از پرستار شبانه روزی برای سالمند شما دارد سکونت دائمی او در محل زندگی سالمند است.سکونت دائمی پرستار سالمند کمک می‌کند تا در تمام ساعات شبانه روز او وضعیت سالمند را مورد بررسی قرار دهد و در شرایط اضطراری سریعا اقدامات لازم را انجام دهد.
 3. شاید جالب باشد بدانید که استفاده از پرستار شبانه روزی هزینه‌های شما را هم برای مراقبت از سالمند کاهش می‌دهد.با این کار نیازی به این نیست که شما بقیه کارهای خودتان را برای مراقبت از سالمندان لغو کنید یا در صورت نیاز و بر اساس شرایط و بیماری سالمند او را در بیمارستان بستری کنید.
 4. اگر شما بخواهید به جای پرستار شبانه روزی، عزیزان خود را در خانه سالمندان نگهداری کنید آنگاه فقط در ساعات خاصی از شبانه روز امکان ملاقات با آنها را خواهید داشت.با این وجود اگر پرستار شبانه روزی داشته باشید دیگر برای ملاقات محدودیت زمانی نخواهید داشت.
پرستار سالمند 24 ساعته
پرستار سالمند 24 ساعته

تفاوتی پرستار شبانه روزی و روزانه 

طبیعتاً استخدام پرستار سالمند شبانه روزی تفاوت‌های بسیاری با استخدام پرستار روزانه خواهد داشت. آشنایی با تفاوت پرستار شبانه روزی و روزانه به شما کمک می‌کند تا انتخاب درستی داشته باشید. همان گونه که کاملاً مشخص است پرستار شبانه روزی به صورت ۲۴ ساعته در محل مورد نظر شما حضور پیدا می‌کند و از سالمند مراقبت می‌نماید. به عبارت بهتر او حضوری دائمی در منزل شما خواهد داشت و همیشه در اختیار است. این در حالی است که پرستار روزانه فقط مانند کارمندان ادارات در ساعات خاصی که با هم هماهنگ می‌کنید در منزل شما حضور پیدا می‌کند و برخی از امور روزانه سالمند را انجام می‌دهد. 

با توجه به مدت زمانی که پرستار شبانه روزی و پرستار روزانه فعالیت دارند، طبیعتاً دستمزد آنها متفاوت است و هزینه را برای شما تغییر می‌دهد. از طرفی وظایف پرستار شبانه روزی و دائمی بسیار متفاوت از پرستار روزانه خواهد بود. به همین دلیل زمانی که قصد انتخاب پرستار دائمی و شبانه روزی را دارید باید کمی حساسیت بیشتر به خرج دهید. شما باید کسی را برای سالمند خودتان انتخاب کنید که بتواند با او مانند یک دوست صمیمی برخورد کند.

نگهدار سالمند 24 ساعته
نگهدار سالمند 24 ساعته

دلایل مهم استخدام پرستار تمام وقت

چندین دلیل اصلی و مهم وجود دارد که ما را مجاب می‌کند تا پرستار سالمند شبانه روزی استخدام کنیم. ‌مهمترین دلایلی که می‌توانیم در این بخش ذکر کنیم عبارتند از:

سلامت فیزیکی:

یکی از دلایل اصلی که ما را مجاب می‌کند تا پرستار شبانه روزی استخدام کنیم کمک به سلامت فیزیکی کهنسال است. طبیعتاً مصرف به موقع دارو و اجرای درست روش درمانی مهمترین عوامل حفظ سلامت جسمانی سالمند است. پرستار دائمی و ۲۴ ساعته تنها کسی است که می‌تواند این فرایند را به درستی مدیریت کند.

توجه به سلامت روحی:

تنها جسم سالمند نیست که نیاز به مراقبت داشته باشد و روح او از حساسیت بیشتری برخوردار است. احساس تنهایی بدترین چیزیست که می‌تواند سالمندان را اذیت کند و آنها را دچار افسردگی نماید. متاسفانه به دلیل مشغله‌های مختلف، بسیاری از فرزندان و نزدیکان امکان ارتباط کلامی با سالمندان را ندارند. در چنین شرایطی پرستار می‌تواند خلاء آنها را به خوبی پر کند

بهداشت فردی:

یکی از مشکلات بزرگی که کهولت سن برای انسان به همراه دارد، سختی رسیدگی به امور شخصی و بهداشتی است. سالمندان مانند دیگران امکان حمام به موقع و شستن لباس‌های خود را نخواهند داشت و این موضوع می‌تواند آنها را به شدت آزار دهد. در چنین شرایطی پرستار به خوبی می‌توانند بهداشت آنها را مدیریت کند و مانع از بروز مشکل از این ناحیه گردد.

تغذیه سالمند:

مدیریت خورد و خوراک و تغذیه سالمندان یکی از دلایل بسیار مهم استخدام پرستار شبانه روزی است. پرستار به خوبی می‌تواند مقدار نمک، قند و چربی غذا را برای سالمندان کنترل کنند و در برنامه آنها مواد مقوی مثل سبزیجات و لبنیات را افزایش دهد. همچنین پرستار به خوبی می‌تواند این مواد غذایی را بدون درگیری و کشمکش به سالمند بخوراند.

پرستار سالمند
پرستار سالمند

علائم نیاز به مراقبت 24 ساعته از سالمند

شاید به دلایل مختلف شما هم از استخدام پرستار سالمند شبانه روزی امتناع کنید. با این وجود ممکن است زمانی علائم نیاز به مراقبت ۲۴ ساعته از سالمند برای شما هم به وجود بیایند. این علائم عبارتند از:

 • فراموشی:اگر مشاهده کردید که سالمند شما به طور مکرر در یادآوری اسم نزدیکان، آدرس‌ها و شماره تلفن آنها درگیر فراموشی می‌شود باید اولین هشدار را برای استخدام نگهدار شبانه روزی دریافت کنید.
 • کسل شدن: اگر مشاهده گردید که سالمند شما نسبت به تمامی فعالیت‌ها و سرگرمی‌های گذشته خود هیچ علاقه‌ای نشان نمی‌دهد و در واقع کسل شده است باید هشدار دوم را احساس کنید.
 • آشفتگی:معمولاً زمانی که سالمندان دچار آشفتگی شوند و فضای اطراف آنها به شدت کثیف گردد، یکی از آلارم‌های جدی نیاز به پرستار دائمی را صادر کرده‌اند. آشفتگی آنها بدون کمک پرستار برطرف نخواهد شد.
 • کبودی: اگر بر روی بدن سالمند خودتان کبودی‌های گوناگونی را مشاهده کرده‌اید باید این نکته را متوجه شوید که او مثل گذشته امکان تحرک ندارد. به همین دلیل احتمال لغزیدن و افتادن او وجود دارد که همین موضوع سبب افزایش علائم کبودی بر روی بدن سالمند خواهد شد. در چنین شرایطی استفاده از پرستار برای مراقبت دائمی از او ضروری است.
 • احترام:بسیاری از سالمندان ترجیح می‌دهند برای حفظ آسایش، عزت و احترام خود در منزل شخصی سکونت داشته باشند. طبیعتاً سکونت آنها در منزل شخصی خودشان کار مراقبت را برای فرزندان و نزدیکان سخت می‌کند. در چنین شرایطی استخدام پرستار دائمی و تمام وقت بهترین کاری است که برای کمک به سالمند می‌توانید انجام دهید.
پرستار تمام وقت
پرستار تمام وقت

لزوم استخدام پرستار سالمند شبانه روزی برای مراقبت از بیمار

یکی از دلایلی که به خاطر آن پیشنهاد می‌کنیم حتماً به فکر استخدام پرستار سالمند شبانه روزی باشید، بیماری‌های خاص سالمندان است. طبیعتاً زمانی که انسان از سن خاصی عبور کند، بیماری‌های او افزایش پیدا می‌نماید. برخی بیماری‌ها مثل آلزایمر به گونه‌ای هستند که نیاز به مراقبت دائمی دارند. البته قطعاً برای سالمندانی که درگیر اینگونه بیماری‌ها هستند شما باید به فکر یک پرستار متخصص باشید. پرستاری که تخصص کافی داشته باشد به خوبی می‌تواند شرایط سالمند شما را به طور دقیق تحت نظر قرار دهد. چنین پرستاری به طور مرتب سلامتی بیمار را بررسی کرده و نکات مربوط به بیماری‌های او را به اطلاع نزدیکان می‌رساند. 

نه تنها آلزایمر بلکه در بیماری‌های قلبی استفاده از یک پرستار دائمی برای اطلاع رسانی در شرایط اضطراری اهمیت و ارزش چند برابری دارد. گاهی اوقات چند دقیقه رسیدگی زودتر به وضعیت سالمند مانع از شرایط ناگوار برای او می‌شود. اگر شرایط دیگر سالمندان را مورد بررسی قرار دهید متوجه می‌شوید که متاسفانه فقط چند دقیقه رسیدگی دیرتر به وضعیت آنها سبب فوت شده است.

هزینه استخدام پرستار 24 ساعته 

هزینه استخدام پرستار سالمند شبانه روزی به عوامل و فاکتورهای مختلفی مرتبط است. برای اینکه تخمین بهتری نسبت به قیمت پرستار سالمند شبانه روزی داشته باشید بهتر است نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

زمان مورد نیاز:

طبیعتاً به دلیل اینکه پرستار شبانه روزی بیشترین مدت زمان حضور در کنار سالمند را خواهد داشت از این حیث بیشترین هزینه را هم دریافت خواهد کرد. در واقع پرستاران پاره وقت یا روزانه نسبت به پرستار شبانه روزی قطعاً هزینه کمتری دریافت می‌کنند. به عبارتی شما باید هزینه 3 شیفت مراقبت از سالمند را جهت مراقبت از او به پرستار پرداخت کنید.

خدمات مورد نیاز:

فاکتور دومی که در تخمین هزینه پرستار شبانه روزی تاثیر زیادی دارد، خدمات مورد نیاز سالمند  است. طبیعتاً هرچه خدماتی که سالمند شما احتیاج دارد بیشتر باشد، هزینه آن هم برای شما بیشتر خواهد شد. بسیاری از سالمندان فقط از پرستار برای انجام فعالیت‌های روزانه زندگی خود کمک می‌خواهند اما برخی دیگر نیاز به کارهای مراقبتی هم دارند.

سرویس ها:

سرویس‌های متنوعی هستند که پرستاران می‌توانند برای سالمندان انجام دهند و بر اساس آن هزینه را بالا یا پایین ببرند.به عنوان نمونه اگر شما برای سالمند خودتان فقط یک همدم بخواهید که در کنار آن کارهای منزل را هم انجام دهد، هزینه متفاوت خواهد شد. با این حال اگر بخواهید پرستاری استخدام کنید که مراقبت شخصی از سالمند داشته باشد و بیماری‌های او را تحت نظر قرار دهد باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

محل زندگی سالمند:

موقعیت جغرافیایی محل زندگی سالمندان در تخمین قیمت پرستار تاثیر بسیار زیادی دارد. زمانی که شما نسبت به استخدام نگهدار شبانه روزی اقدام کنید، او بر اساس موقعیت محل زندگی سالمند شما می‌گوید که چه میزان هزینه‌ای دریافت خواهد کرد. البته طبیعتاً به دلیل اینکه از پرستار شبانه روزی استفاده می‌کنید هزینه حمل و نقل او پایین خواهد آمد و از این نظر نیاز به پرداخت مبلغ اضافه نخواهید داشت. اگر نیاز به پرستار سالمند ارزان و کم هزینه دارید می توانید از ارائه دهندگان در منطقه خود استفاده کنید.

پرستار تمام وقت
پرستار تمام وقت

پرستار سالمند شبانه روزی را چگونه استخدام کنیم؟

برای استخدام پرستار سالمند شبانه روزی شما به دو روش می‌توانید عمل کنید:

روش اول:

در روش اول می‌توانید مستقیماً خودتان با پرستاران مختلفی مذاکره کنید و در میان آنها یکی را برای استخدام پرستار شبانه روزی انتخاب کنید. روش دوم این است که به یک مجموعه معتبر در زمینه معرفی پرستاران سالمندان مراجعه کنید و از آنها بخواهید که برای شما فردی را معرفی نمایند

روش دوم:

روش دوم مسیر مناسب‌تری محسوب می‌شود. در این روش شما دیگر نیازی به این ندارید که با افراد مختلف مصاحبه کنید و شرایط آنها را بررسی نمایید. به جای آن می‌توانید رزومه چندین نفر را از مجموعه مورد نظرتان دریافت کنید و در میان آنها کسی را که با شرایط شما هماهنگی دارد انتخاب کنید. از طرفی همکاری با یک مجموعه معتبر مزایای بیشتری هم برای شما دارد.

 

طبیعتاً پرستار شبانه روزی هم گاهی اوقات نیاز به مرخصی دارد و نمی‌تواند در اختیار شما باشد. در این شرایط اگر با یک مجموعه در این زمینه ارتباط بگیرید، خود آن موسسه فردی را به عنوان جایگزین برای شما می‌فرستد. معمولاً پرستارانی که با موسسات معتبری مثل مه چهرگان همکاری دارند، هزینه پایین‌تری نسبت به دیگر پرستاران دریافت می‌کنند. تعرفه پرستاران در این مجموعه مشخص است و به ازای خدماتی که برای شما انجام می‌دهند مبلغ مناسبی دریافت خواهند کرد.

این موسسه معتبر بیش از ۱۵ سال است که در زمینه مراقبت و نگهداری از سالمندان فعالیت دارد. از هر جهت می‌توانید به مه چهرگان اعتماد کنید و از خدمات آن استفاده نمایید.