کودکان ممکن است به دلایل مختلفی مثل ریختن آب جوش و پاچیدن روغن بر روی اعضای بدن آنها و یا چسبیدن دست و پای آن ها به یک سطح داغ دچار سوختگی شوند. سوختگی ها درجات مختلفی دارد.موارد دیگری مثل برق گرفتگی یا تماس با اسید نیز سبب سوختگی می شود. اگر شما فرزندی در خانه دارید و یا یک نگهدار کودک هستید باید بدانید که در هنگام سوختگی چگونه از کودک مراقبت کرده ، سوزش را برطرف نموده و سبب تسکین درد کودک شوید.

اگر درجه ی سوختگی کودکتان زیاد بود باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید. ولی اگر سوختگی سطحی است با راهکار های زیر می توانید کودک را در منزل درمان نمایید.
استخدام نگهدار کودک در تهران،نگهداری از کودک در منزل،مرکز نگهداری از کودک در منزل

در صورت دیدن علائم زیر کودک را نزد پزشک ببرید:

– سوختگی که سطح وسیعی از دست‌ها، پاها یا صورت یا سطح یک مفصل بزرگ را فرا گرفته باشد.

– سوختگی درجه دو به وسعت بیشتر از اندازه یک کف دست (علائم سوختگی درجه دو:تاول ، ورم، کنده شدن پوست، درد شديد)

-سوختگی درجه 3 یا 4 (علائم سوختگي درجه سوم: درد شديد، سوختگي پوست، بي حسي)

– مشکل در تنفس یا سوختگی مجاری تنفسی

– استنشاق دود

– ایجاد ضعف، بی‌حالی یا درد غیرقابل‌کنترل به‌دنبال سوختگی

اقدامات اولیه در سوختگی کودک:

قسمت سوخته‌شده را بلافاصله زیر آب سرد بگیرید. با این کار، سوختگی ناشی از مواد شیمیایی سبب قلیایی شدن اسید و کاهش تخریب می‌شود و سوختگی ناشی از تماس با جسم داغ تسکین می‌یابد. روی محل سوختگی، یخ (غیرمستقیم و درون کیسه) یا بطری آب سرد بگذارید. فراموش نکنید که ترکاندن تاول سبب عفونی شدن جای سوختگی خواهد شد. پس از ترکاندن تاول بپرهیزید. زیرا با ترکاندن تاول آلودگی براحتی در آن قسمت نفوذ می کنند.

مطالعه کنید!  مراقبت از پوست کودک

برخی افراد در این موافع از سیب زمینی استفاده می کنند که این امر باعث تسکین موقت و سوزش بیشتر در زمان های دیگر خواهد شد. پس از گذاشتن سیب زمینی بر روی سوختگی بپرهیزید.

استفاده از ماست در این مواقع موثر می باشد.مقدار زيادي ماست روي سوختگي قرار دهيد و پس از 20 دقيقه بشوييد. ماست علاوه بر خنک کردن درد را تسکين مي دهد.
نحوه ی پانسمان کردن تاول:

برای پانسمان می توانید از گاز استریل استفاده نمایید. تاول ها معولا تا یک هفته بهبود می یابند. امااگر تا این مدت تاول عفونت کرد و درد آن کاهش نیافت به پزشک معالج مراجعه نمایید.

اگر پوست تاول در حال جدا شدن بود دوباره آن را بر روی قسمت سوخته بگذارید و آن را حدالامکان جدا نکنید.

پس از درمان سوختگی برای از بین بردن لکه می توانید محتويات کپسول ويتامين E را روي قسمت مذکور بريزيد.

نگهدار کودک

مركز نگهداري و مراقبت از کودک، سالمند،بیمار در منزل مه چهرگان با بکارگیری نیروهای مجرب و متخصص آماده ی خدمت رسانی 24 ساعته به شما و عزیزان شما می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *