به کودکانی که از لحاظ مواردی مثل شنوایی، بینایی، هوشی، روانی و اجتماعی از دیگر همسالان خود تفاوت زیادی داشته باشد کودک معلول یا عقب افتاده می گویند. این افراد از نظر شخصیتی دچار کمبود هایی هستند و بسیاری از رفتارهایشان تحت کنترلشان نمی باشد. این افراد به خدمات و مراقبت های ویزه ای نیاز دارند که فرد مراقب و یا پرستار کودک که قصد مراقبت از کودک معلول را دارد باید این با ویژگی این افراد آشنایی داشته تا با حوصله و دقت بیشتری از این گونه افراد مراقبت نماید.

یکی از مهمترین نکاتی که پرستار کودک باید هنگام مراقبت از افراد معلول مد نظر داشته باشد بکارگیری دیگر اعضای سالم این افراد است تا کودک بتواند با استفاده از دیگر اعضای سالم بدن خود، نقص موجود را جبران نموده که این امر نیز بسته به تلاش کودک و تشویق های مراقب دارد.

عقب مانده های ذهنی دارای درجات مختلفی از نارسائی ها می باشند که آن را از هم متمایز می کند. مربیان کارآزموده می توانند بسته به درجه ی معلولیت به کودک آموزش های لازم را بدهند تا در کارهای عملی به حد متوسط هم سالان خود برسند. ولی اگر کودک از ضریب هوشی پایینی برخوردار بود پرستار کودک یا مراقب او می تواند به کودک در یادگیری انجام امور روزانه مثل غذا خوردن، پوشیدن لباس و… کمک رسانی نماید.

نگهداری از این دست کودکان بسته به شرایط کودک دشوارتر از نگهداری از کودکان معمولی است و صبرزیادی را از سوی پرستار کودک می طلبد.

از دیگر وظایف پرستار کودک معلول این است که به والدین کودک کمک کند تا با این موضوع کنار بیایند و خود را مقصر نداند. در عوض ببینند چطور می توانند در زندگی کودکشان موثر باشند و توانایی های فرزند خود را شناخته و سعی در تقویت هر چه بیشتر این توانایی ها کنند.

مطالعه کنید!  نگهداری از سالمند با بیماری خاص در منزل

برای نگهداری از کودک معلول باید یک برنامه ی اصولی را دنبال نمود. زمان استحمام، بازی، شستشوی دهان و دندان، رسیدگی به درمان های فیزیکی، تغذیه و.. مشخص باشد. نکته ی حائز اهمیت این است در انجام این امور کودک را خسته نکنید و اگر کودک نیاز به استراحت داشت شرایط را برای خواب او فراهم نمایید.

پرستار کودک

مركز نگهداري و مراقبت از کودک، سالمند،بیمار در منزل مه چهرگان با بکارگیری نیروهای مجرب و متخصص آماده ی خدمت رسانی ۲۴ ساعته به شما و عزیزان شما می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *