از جمله مشکلات دوران سالمندی احساس تنهایی و افسردگی می باشد. هر مردو زن تنهایی به ازدواج نیاز دارد؛ زیرا در غیر این صورت سالمند دچار افسردگی خواهد شد. و پیامدهای افسردگی در سالمندان می تواند پیشرفت بیماری های گوناگون باشد.

ازدواج سالمند و یا استخدام نگهدار سالمند؟

بسیاری از سالمندان دیگر از نظر جسمانی نیازی به جنس مخالف ندارند و عمدتا از لحاظ روانی احساس تنهایی می‌کنند از این رو استخدام نگهدار سالمند زیاد نمی تواند در بهبود حال سالمند موثر واقع شود. شما می توانید شرایط ازدواج را برای سالمند فراهم کرده  و آنها را برای یک ازدواج و ادامه ی زندگی با فردی معقول تشویق نمایید.

ازدواج سالمند و عقاید مردم:

آیا ما فرزندان  فقط برای انجام وظیفه به اصطلاح سری به سالمندان می‌زنیم و مدت زمان کوتاهی احتیاج مادی و خرید آنها را تا حدی فراهم می آوریم  و هر بار با یک خروار تنهایی تنهایشان می‌گذاریم و می‌رویم.مر

متاسفانه در جامعه ی امروزی  مردم جامعه در مورد موقعیت زن و مرد برای ازدواج نظر یکسانی ندارند به این صورت که  یک زن سالمند قصد ازدواج داشته باشد به او نگاه زیاد خوبی ندارند اما در مقابل مردان سالمند را به ازدواج تشویق می کنند و این مساله کاملا اشتباه ست.زیرا زن‌ها خیلی بیشتر از مردها به حمایت نیاز دارند و در معرض آسیب‌های بیشتری از نظر روانی هستند که تنها می تواند توسط یک همدم برطرف شود.

ازدواج سالمندی
ازدواج سالمند

مقابله ی فرزندان برای ازدواج سالمند:

از جمله موانع ازدواج سالمند زنان  جبهه گیری فرزندان و عقاید اشتباه آن ها  به ازدواج مادرخود می باشد. از این رو زنان سالمند زن سالمند حتی اگر میل به ازدواج داشته باشد معمولا جرات و جسارت مطرح کردن ازدواج مجدد را ندارد.

فرزندان که میل به ازدواج سالمندان را ندارند درعمل رفتارهای بسیار سرد و سنگین نشان می‌دهند و این تردیدهای بیشتری را برای سالمند ایجاد می‌کند و دائم فکر می‌کند ممکن است در این ازدواج، فرزندانش را ناراحت کرده و یا حتی آن ها را از دست بدهد. و این سبب می شود که سالمند فکر ازدواج را از سر خود بیرون کند.

فواید ازدواج در سالمندی:

از جمله فواید ازدواج در سالمندی یافتن یک همدم و هم زبان است. تحقیقات نشان داده ازدواج سالمندی، استرس‌های آنها را کمتر می‌کند و سالمندانی که در سنین سالمندی ازدواج کرده‌اند افسردگی کمتری نشان دارند. آن ها  شادتر هستند و همچنین از اعتماد به‌نفس بالاتری نیز برخوردارند دیگر اینکه به نیازهای عاطفی و روحی آنها پاسخ داده می شود. از دیگر مزایای ازدواج در دوران سالمندی افزایش امید به زندگی در سالمندی است.پس ازدواج سالمند بسیار می‌تواند به سلامت روانی سالمندان کمک کند.

اگر به جای ازدواج سالمند به استخدام نگهدار سالمند روی بیاورید از جمله هزینه های نگهداری از سالمند نیز افزایش می یابد. پس بجای تکیه و دنباله روی از عقاید مردم و اطرافیان اقدامات لازم را برای ازدواج سالمندتان فراهم آورید.

 

مركز نگهداري و مراقبت از کودک، سالمند، بیمار در منزل مه چهرگان با بکارگیری نیروهای مجرب و متخصص آماده ی خدمت رسانی 24 ساعته به شما و عزیزان شما می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *