تاثیر آلودگی هوا بر سلامت سالمندان به قدری زیاد است که به عنوان یکی از مهمترین عامل مشکلات جسمی و روحی روانی اعلام شده است. سالمندان می بایست کمتر در معرض آلودگی هوا قرار بگیرند. مهمترین تاثیر آلودگی هوا بر سلامت سالمندان، سوزش چشم و گلو است.

مشکلات تنفسی، گرفتگی قلب و عروق، سرطان، بیماری آلزایمر و ... از مهمترین نشانه های تاثیر آلودگی هوا بر سلامت سالمندان محسوب می شوند.

مشکلات ریوی و تنفسی ناشی در افراد سالمند

برای بررسی تاثیر آلودگی هوا بر سلامت سالمندان، از مشکلات تنفسی شروع می کنیم. در هوای آلوده، ازن و ذرات معلق بیشتری وجود دارد و این ذرات تاثیرات مخربی بر روی سلامت ریه می گذارند. آلودگی هوا سبب بروز مشکلاتی مثل تنگی نفس و آسم می شود. در صورتی که شخص از قبل درگیر مشکلات تنفسی بوده، آلودگی هوا سبب می شود تا بیماری انسداد مزمن ریه و حتی سرطان ریه بروز دهد. سالمندانی که درگیر مشکلات تنفسی هستند، می بایست مناطق خوش آب و هوا را برای زندگی انتخاب نمایند. چه خوب است تا از پرستار سالمند برای رسیدگی به همه امور مربوط به نگهداری و مراقبت از سالمند در منزل کمک گرفته شود.

مراقبت 24 ساعته سالمند
مراقبت 24 ساعته سالمند

آلودگی هوا و مشکلات قلبی

بیشترین بیماری که آلودگی هوا در افراد ایجاد می کند، مشکلات قلبی است. حتی افراد در سنین جوانی نیز درگیر این بیماری به واسطه آلودگی هوا خواهند شد. مبرهن است که سالمندان بیش از افراد سالم در معرض این مشکل قرار دارند. در واقع آلودگی هوا سبب آسیب به دیواره های رگ خونی می شود و به این ترتیب رگ های خونی عملکرد صحیح خود را از دست داده و درگیر مشکلات قلبی می شوند. از سوی دیگر سخت شدن دیواره های رگ خونی سبب می شود که شخص با بیماری فشار خون بالا دست و پنجه نرم کند. سالمندان بیش از سایر افراد نیاز به محافظت از سیستم قلب و عروق خود دارند و تا حد امکان نباید در معرض آلودگی هوا قرار بگیرند.

مطالعه کنید!  نگهدار سالمند معلول

حضور سالمندان در محیط های شلوغ، ترافیک شهری و همینطور مکان های آلوده مثل بیمارستان سبب تشدید این مشکل می شود. بنابراین اگر سالمند شما بیمار و یا ناتوان است، بهترین پیشنهاد به جای بستری وی در بیمارستان، استفاده از خدمات پرستار در منزل مخصوص سالمندان بوده تا احتمال بروز مشکلات نامبرده به حداقل برسد.

قیمت و حقوق نگهدار سالمند
قیمت و حقوق نگهدار سالمند

خطرناک ترین تاثیر آلودگی هوا بر سلامت سالمندان

دود کارخانه ها، آلودگی های موجود در فضای شلوغ و پرتردد و حتی دود سیگار از مهمترین عوامل بروز سرطان در افراد محسوب می شوند. کسانی که درگیر سرطان ریه می شوند به ندرت می توانند سلامت خود را مجدداً به دست آورند.

در بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که خطرناک ترین تاثیر آلودگی هوا بر سلامت سالمندان، بروز سرطان ریه است. یعنی شخص دیگر نمی تواند به راحتی نفس بکشد و در انجام کارهای روزمره خود دچار مشکل خواهد شد. احتمال بروز سرطان ریه در سالمندان بسیار بالاتر از سایر افراد اعلام شده است. کسانی که در دوره جوانی شغلی مرتبط با مواد شیمیایی صنعتی مثل بنزین داشتند، در سنین سالمندی، ممکن است به سرطان خون علاوه بر سرطان ریه مبتلا شوند. چنین افرادی بیش از سایر گروه نیاز به پرستار متخصص خواهند داشت. پرستاری که در منزل از سالمند نگهداری می کند باید کارآزموده باشد و دوره های پرستاری را به طور دقیق پشت سر گذاشته باشد.

آلزایمر در یک قدمی سالمندان

بررسی های صورت گرفته در خصوص تاثیر آلودگی هوا بر سلامت سالمندان، مشخص کرده است که آلاینده های موجود در هوا سبب بروز زوال عقل شده و به نوعی سطح فراموشی را چند برابر خواهد کرد. کسانی که بیماری آلزایمر دارند قطعاً نیاز به پرستار تمام وقت خواهند داشت. این افراد نسبت به نزدیکان و محیط زندگی خود هیچ پیش زمینه ای در ذهن خود ندارند و ساده ترین مسائل را به یاد نمی آورند. خروج از منزل برای این افراد یک زنگ خطر بزرگ محسوب می شود.

مطالعه کنید!  درمان سرفه شدید سالمند هنگام خواب
درمان و راهکار استرس در سالمندان
درمان و راهکار استرس در سالمندان

بیماری های پنهان ناشی از آلودگی هوا

طبق تحقیقات انجام شده بر روی سالمندان مختلفی که در محیط خوش آب و هوا زندگی می کردند و کسانی که مجبور به زندگی در شرایط آب و هوایی ناسالم بودند، اینطور مشخص شده است که پوکی استخوان و همینطور سرطان ادرار و مثانه در شرایط محیطی آلوده بیشتر دیده می شود. این افراد در معرض مشکلات مربوط به شکستگی استخوان هستند. همینطور شرایط به صورتی است که نمی توانند کنترل خود را حفظ کنند و به نوعی درگیر مشکلات زیادی خواهند شد.

برای مراقبت از سالمندان در برابر آلودگی هوا چه باید کرد؟

سالمندانی که می خواهند سلامتی خود را حفظ نمایند می بایست وضعیت کیفیت هوا را توسط اپ موبایل و یا حسگرهای مشابه بررسی کنند و سپس از منزل خارج شوند. معمولاً چنین انتظاری از یک سالمند نمی رود و می بایست شخص دیگری حضور داشته باشد که مسئولیت این کار را برعهده بگیرد. به این ترتیب سالمندان می توانند از خدمات پرستار در منزل استفاده نمایند تا مجبور به خروج از خانه برای انجام کارهای روزمره نشوند. از سوی دیگر استفاده از ماسک های چند لایه و استاندارد نیز تا حدودی می تواند جلوی ضرر را بگیرد. بررسی ها مشخص کرده است که آلاینده های موجود در هوا بسیار ریز هستند و از ماسک های معمولی عبور می کنند. همینطور وضعیت فشار خون سالمند باید به صورت روزانه چک شود.

مشکلات بی خوابی در سالمندان
مشکلات بی خوابی در سالمندان

همه موارد گفته شده توسط یک پرستار کاربلد و با بیشترین دقت انجام می شود. دقت داشته باشید که اگر تاثیر آلودگی هوا بر سلامت سالمندان را جدی نگیرید در نهایت ممکن است درگیر مرگ زودرس شوید. به جای ملاقات های مکرر با پزشک در بیمارستان و مطب می توانید از پرستار سالمند کمک بگیرید تا اقدامات اولیه برای بررسی وضعیت سلامتی شما را انجام دهد. به این ترتیب نیاز به دارو به حداقل رسیده و کنترل می شود. کسانی که در محیط های صنعتی و کلان شهر زندگی می کنند بهتر است بیشتر به این موضوع دقت داشته باشند. آثار مخرب محیطی در این افراد قطعاً مشکل ساز بوده و اگر به موقع جلوی آن گرفته نشود قابل جبران نخواهد بود.  

مطالعه کنید!  استحمام سالمندان (نحوه صحیح+نکات ایمنی)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!