امروزه بیماریهای ام اس از جمله بیماری های خاص می باشد که نیاز به مراقبتهای ویژه دارد. سالمندانی که دچار این بیماری هستند بسته به میزان پیشرفت بیماری دچار اختلالات گوناگونی می باشند. این بیماری در مراحل حاد  اعضا و جوارح گوناگون سالمند بیمار و حتی حافظه ی سالمند را دچار اختلال می کند. افرادی که از این دسته بیماران مراقبت می کنند باید در انجمن های مربوطه به خوبی نحوه ی رفتار با  سالمندان مبتلا به ام اس را فرابگیرندو با روش های مراقبت از سالمندان بیمار آشنا شوند.

نکات مهم برای مراقبت از سالمندان مبتلا به ام اس:

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند بیشتر از سایرین نیاز به توجه و حمایت فرد مراقبت کننده را دارند. روحیه ی این سالمندان بسیار حساس بوده و ممکن است گاهی از ادامه ی درمان منصرف شوند که دراین صورت کار نگهدار سالمند سختر می شود. داشتن امید یک فاکتور مهم برای این سالمندان می باشد. از این رو ایجاد انگیزه برای آن ها می تواند بر روحیه ی سالمند و افزایش امید به زندگی او تاثیر مثبتی بگذارد. در مقابل نداشتن امید و افسردگی به تشدید بیماری منجر خواهد شد و روز به روز به حس ناامیدی بیمار افزوده خواهد شد.

چگونه به سالمندان مبتلا به ام اس کمک کنیم؟

بیماران با این روحیه را درک کنید و هر روز به آن ها یادآوری کنید که در هرشرایطی می توان شاد بود و شاد زندگی کرد. سالمندان را به ورزش کردن تشویق کنید تا با ورزش کردن سوخت و ساز بدن خود را افزایش دهند. ورزش موجب سرحالی سالمند خواهد شد و در بهبود روحیه ی سالمند افسرده موثر خواهد بود.

مطالعه کنید!  فرزندان بدانند چگونه از والدین سالمند مراقبت کنند

شرایط را برای خواب راحت سالمند محیا سازید. داشتن خواب کافی برای آن ها از عود بیماری جلوگیری خواهد کرد.

به آن ها آموزش دهید که در انجام امور خود صبور باشند. به آن ها بگویید عجله را کنار بگذراند و امور خود را با آرامش انجام دهند. اگر سالمند توانایی انجام کار خود را دارد بهتر است استقلال را به طور کامل از او سلب نکنید

محیط اطراف سالمند را خنک نگه دارند. گرما سالمندان مبتلا به ام اس آزده خاطر می کند. در روزهای گرم تابستان حدالامکان سالمند را به بیرون از منزل نبرید.

ماساژ دادن اعضا و جوارحی که در آن احساس سستی می شود برای آن ها مفید خواهد بود.

نگهدار سالمند

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *