علل اصلی زمین گیر شدن سالمندان

به طور کلی هر بیماری، عارضه یا حادثه ای باعث عدم توانایی سالمند شوند و ملزم به استخدام پرستار سالمند در منزل شود، جزو این علل محسوب می گردد.

  • بیماری های مغزی (مثل سکته، تومور، گرفتگی رگ و ...) که باعث از کارافتادگی کل یا قسمتی از بدن می شوند.
  • مشکلات مفاصل و دردهای مزمن دست و پا در سالمندان.
  • مشکلات روانی و عاطفی که باعث بی تحرکی و کیفیت پایین زندگی برای سالمند می شوند.
  • جراحی های سنگین که باعث می شوند سالمند تا مدت زیادی بی حرکت بماند.
  • شکستگی لگن، کمر یا دست و پا که عمدتا به علت پوکی استخوان می باشد.

چگونه از زمین گیر شدن سالمندان جلوگیری کنیم؟

سالمندان سالم که بتوانند بدون نیاز به پرستاری های خاص به زندگی خود طبق روال سابق ادامه دهند، نیازمند بکارگیری روش های نوین خود مراقبتی سالمندان می باشند. اینکه سالمند بتواند بدون نیاز به فردی دیگر امور خود را انجام دهد نه تنها در دوران پیری زحمتی برای دیگران ندارند. بلکه آن ها در جامعه بهترین مدیر، راهنما و مشاورانند و از بهترین متفکرین دنیا می باشند. دنیا با تفکر سالمندان و همت افراد جوان تر اداره می‌شود، از همین رو باید به سالمندان برای پیشگیری از زمین گیر شدن کمک نمود. 

درمان و راهکار استرس در سالمندان
درمان و راهکار استرس در سالمندان

باخود مراقبتی زمانی را برای خودمان در نظر می‌گیریم تا کارهایی را انجام دهیم که موجب حفظ وتقویت جوانی و انرژی ما می‌شود.

اهمیت خود آگاهی در خود مراقبتی: خود آگاهی اولین گام خودمراقبتی است. خود آگاهی به ما کمک می‌کند تا قدرتمان برای تغییر را کشف کنیم و با تمرکز بر وجود ارزشمندمان ، هدفمند زندگی کنیم .

مطالعه کنید!  مراقبت از دندان در دوران سالمندی

 

خودمراقبتی روانی وعاطفی :

افراد سالم از لحاظ عاطفی وروانی ،قادرندبا شرایط سخت مقابله کنند ونگرش مثبت شان به زندگی را از دست ندهند.آنها در زمانهای بد نیز خود کارآمد،انعطاف پذیر وخلاق و پر امید هستند .داشتن سلامت روانی وعاطفی شامل وجود احساس رضایت، اعتماد به نفس کافی،اعتماد و صمیمیت، میل و رغبت به زندگی وشادی و نشاط، توانایی مقابله با استرس می باشد. برای افزایش امید به زندگی بایک دوست یا مشاور مورد اعتماد صحبت کنیم. زندگی در محل کار و خانه را از هم جدا کنیم.

 

استرس در سالمندان
استرس در سالمندان

پیشگیری از بیماری ها مهمترین اصل خودمراقبتی سالمندان:

سالمندان بهتر است نسبت به مراقبت از خود و پیشگیری از بروز بیماری ها فعالتر باشند و اجازه ندهند بیماری و کسالت به سراغشان بیاید و اگر در این امر کوشا و فعال باشند هیچ وقت بیماری و از کار افتادگی به سراغشان نمی آید. یکی از اصول مهم در این راه پیشگیری و مراقبت در سالمندان است.

ارائه آموزش‌های موثر در نحوه ی مراقبت از خود برای سالمندان، اقدامی مهم برای پیشگیری از آسیب در این گروه است. ایجاد آگاهی در سالمندان برای پیشگیری از بیمارهای خطرناک بسیار مهمتر از رسیدگی به سالمند و استخدام نگهدار سالمند برای او می باشد. از این رو اگر سالمندی در منزل دارید به او آگاهی دهید که در صورت وجود وضعیت غیر متعارف به پزشکان مراجعه کند.

سالمندانی که نیازمند کمک‌رسانی در خانه هستند، باید از آموزه‌های خود مراقبتی بهره گیرند تا از تمام توانمندی‌هایشان استفاده کنند و در کنار آن از پزشکان و متخصصان نیز برای برطرف کردن نیازها استفاده کنند. از جمله بیماری های شایع در دوران سالمندی بیماری آلزایمر است. این بیماری از جمله بیماری‌هایی است که برنامه‌های مراقبتی به مراقبین فرد بیمار آموزش داده می‌شود؛ زیرا بیمار و خانواده باید با هم تحت آموزش قرار گرفته و  بدانند در برخی موارد بیمار آموزش‌پذیر نبوده و اطرافیان و خانواده فرد باید عهده‌دار اجرای برنامه خود مراقبتی برای شخص شوند.

مطالعه کنید!  روزه برای این سالمندان ممنوع

پرستاری سالمند تمام وقت

ممکن است سالمند گرامی شما نیاز به نگهداری تمام وقت و 24 ساعته داشته باشد. ما تیمی از بهترین پرستاران 24 ساعته در اختیار داریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *